Historia firmy Marca Corona rozpoczęła się w 1741 roku w miejscowości Sassuolo, w regionie Emilia, sercu światowej sławy obszaru związanego z przemysłem ceramicznym. Obecnie Marca Corona oferuje włoskie płytki podłogowe i ścienne wykonane z gresu porcelanowego oraz płytki ścienne z białej masy ceramicznej. To kompletna i wszechstronna gama produktów, obejmująca małe płytki ceramiczne, duże płyty oraz płytki do zastosowań zewnętrznych. Od 1982 roku Marca Corona jest częścią Grupy Concorde, największej europejskiej grupy ceramiki, której kapitał jest w pełni włoski, obok takich firm jak Atlas Concorde, Ceramiche Caesar, Ceramiche Supergres, Mirage, Refin Ceramiche, Fap Ceramiche, Ceramiche Keope i Infinity. Aż 75% produkowanych przez Marca Corona ceramicznych wyrobów trafia na rynki zagraniczne i jest dystrybuowanych przez rozległą sieć lokalnych dealerów. W 2006 roku powstała Marca Corona USA, która obecnie koordynuje ważne centrum logistyczne na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W 2010 roku otwarta została Galeria Marca Corona, muzeum opowiadające historię firmy od jej początków w 1741 roku aż po czasy obecne.

Płytki podłogowe i ścienne Marca Corona
Wśród wielu materiałów do wykończenia podłóg i ścian, ceramika jest jednym z najbardziej wszechstronnych, łącząc funkcjonalność z najnowszymi trendami dekoracyjnymi. Przeglądając katalog płytek gresowych Marca Corona, dostępnych jest wiele propozycji, które pozwalają na aranżację różnorodnych wnętrz: od stylu skandynawskiego po industrialny, od klimatów vintage po te bardziej współczesne. Styl skandynawski jest głównym bohaterem kolekcji Lagom, hołdem dla Karin Larsson, artystki i projektantki uważanej za matkę chrzestną Nordic Style, przetłumaczonej na ceramikę, która reinterpretuje koncepcję drewna, wybierając na swój wzór dębowe drewno, najbardziej cenione w północnej Europie. Poszukiwanie nowoczesnych i eleganckich wnętrz znajduje odpowiedź w kolekcjach takich jak Arkistone – powstałej z pragnienia odkrycia najbardziej eleganckiej duszy kamienia i dostępnej w dwóch różnych wykończeniach, naturalnym i strukturalnym, oraz w sześciu różnych rozmiarach, w tym innowacyjnym 80×80 cm i płytach o wymiarach 120×278 cm – oraz Phase, serii płytek podłogowych i ścieni wykonanych z gresu porcelanowego, tworzonych poprzez połączenie drobnoziarnistej struktury cementu z bardziej szorstkim impregnatem. Wśród najnowszych propozycji wnętrz ceramicznych marki Sassuolo znajduje się również kolekcja Terra.Art, która reinterpretuje wzory dekoracyjnych cementowych płytek z kolekcji Terra, korzystając z koloru i prezentując paletę kolorów inspirowanych stylem vintage na małych formatach, klasycznych płytkach 20×20 cm oraz sześciokątach o wymiarach 25×21,6 cm, a także na geometryczno-kwiatowych dekoracjach. Na koniec, aby sprostać najnowszym trendom estetycznym, Marca Corona rozwija innowacyjne projekty, takie jak Bl’ker: ceramiczny produkt reinterpretujący OSB, Oriented Strand Board (materiał wykorzystywany na przykład przez Andreę Caputo do wystroju SuperSalone 2021), składający się z warstw drewnianych płyt, sklejonych i sprasowanych, aby były bardziej zwarte i wytrzymałe. Wiele kolekcji Marca Corona może być również stosowanych jako nawierzchnie zewnętrzne dzięki zdolności gresu porcelanowego do wytrzymywania wpływu czasu i warunków atmosferycznych.

Galeria Marca Corona
Otwarta w 2010 roku w nowej siedzibie firmy w Sassuolo, Galeria Marca Corona gromadzi i prezentuje publiczności ceramiczne dzieła artystyczne wyprodukowane od 1741 roku do pierwszej połowy XX wieku: od naczyń i elementów wyposażenia z czasów początkowych, po tablice z nazwami ulic i numeracją, a także ozdobione płytki do podłóg i ścian. Galeria przechowuje także eksponaty związane z “Muzeum Fabryki Rubbiani”, muzeum założonego w XIX wieku obok zakładu produkcyjnego w Contrada del Borgo. Multimedialny charakter przestrzeni wystawienniczej, stworzonej w ramach projektu Progettisti Associati i podzielonej na sześć sal poświęconych różnym okresom historycznym, pozwala odwiedzającym zestawić ceramikę z kontekstem historycznym i kulturowym, w którym powstała.